Home / Start
Back / Terug
Content

 

CITY editie 2009

 

Presentation:
version 2000

Presentatie:
versie 2000.

 


Uitgave: 6 april, 2011
Aantal landen: 16


De skyline van de CITY editie.

                                                                              De zes lopers van CITY editie.
                                                                               (hondje in kennel - shovel    -   bosje sleutels - blik verf met kwast - veiligheidshelm - verhuisauto)

Reeds een jaar na het verschijnen van de Wereld editie, waaraan de hele wereld met een stemming heeft kunnen meewerken, komt Hasbro al wéér met een nieuwtje, waarmee men nu juist de hele wereld verrast: een volledig nieuw ontwerp van het oorspronkelijk spel van huizen-en-hotels-bouwen op straten. Hoewel ..... het zou me niet verbazen als het driedimensionale spel Hotel uit 1996, van MB-spellen (ook van Hasbro), de inspiratie is geweest voor de ontwerpers  van deze Monopoly thema-versie.
NB: Note: Het is merkwaarwaardig om vast te stellen dat Parker's logo totaal verdwenen is van de doos en dat alleen het Hasbro logo is overgebleven. Zegt dat misschien iets voor de toekomst?


CITY, Nederlandse versie. Afmetingen van de doos: 40,0 x 26,8 x 6,6 cm
Het spel: 
Het deksel van de doos laat al uitbunding zien dat het een driedimentionaal gebeuren is, waar het middenveld van het bord gebruikt wordt om de gebouwen van de wijk neer te kunnen zetten. De wijk van elk veld met kleurenbalk ligt steeds in de onmiddellijke omgeving van dit veld. 
In de binnendoos is een grote bak van zwart plastic aanwezig voor de opslag van de 80 3-D gebouwen die in de wijken neergezet kunnen worden. Er zijn:

Woongebouwen, grijs
8 x 1 blok
2x 2 blokken
3x 8 blokken
Industriële gebouwen, lichtblauw:
8x 1 blok
4x 2 blokken
8x 3 blokken
Wolkenkrabbers, groen: 5x
Monopoly toren, bruin, met M-embleem: 1x
Stations, rood: 8x
Stadions, rood: 2x
Bonusgebouwen, rood
3x school
3x windmolen(park)
3x watertoren
3x park
Milieuvervuilers, zwart:
3x energiecentrale (waarde 3 blokken)
3x rioolwaterzuivering (waarde 3 blokken)
3x gevangenis (waarde 4 blokken)
3x vuilnisbelt (waarde 2 blokken)

Het is wel aardig om met hoge gebouwen en wolkenkrabbers te spelen, maar erg praktisch is het waarschijnlijk niet, want ze staan niet erg stabiel. In het, overigens goed verzorgde, spelregelboekje wordt geadviseerd om met de dobbelstenen in het deksel van de doos te gooien "zodat je geen gebouwen omver gooit". Het zou beter zijn geweest om de gebouwen magnetisch aan het bord te laten kleven.

In tegenstelling tot het klassieke spel hoeft u nu niet eerst alle straten van 1 kleur te verzamelen, maar mag u meteen op een wijk gaan bouwen enwel tot een maximum van 8 blokken. Dat kunnen zowel woongebouwen als industriële gebouwen, of een combinatie van beiden zijn.
Woongebouwen zijn goedkoper dan industriële gebouwen, maar als een andere speler een milieuvervuiler (een zwart gebouw) in uw wijk bouwt worden de woonblokken in die wijk waardeloos voor de huurwaarde. Deze vervuiler kunt u echter, tegen betaling, wel weer uit uw wijk verwijderen.
Anderzijds kunt u verhinderen dat tegenspelers in uw wijken milieuvervuilers bouwen door er zelf een rood bonusgebouw neer te zetten. 
Milieuvervuilers en bonusgebouwen zijn gratis en tellen niet mee voor de 8-blokken bouwlimiet per wijk. Overigens mag u deze bonusgebouwen en milieuvervuilers pas bouwen als u op één van de bouwvergunnings-velden (de vroegere stations) terechtkomt.

De ontwerpers van deze versie hebben er al weer een apparaatje bij bedacht. Deze keer geen creditkaart lezer, maar een automaat met een veilingknop en een bouwknop:

De bouwknop zit aan de zijkant van deze automaat. U moet deze knop indrukken om te weten te komen hoeveel blokken of een station u deze beurt mag kopen.
Als u op een nog beschikbare wijk terechtkomt maar hem niet (voor de normale prijs) wilt kopen dan moet het eigendom geveild worden. Daartoe drukt de bankier op de veilingknop voor de start van de veiling. Gedurende 50 seconden mag door iedereen geboden worden.

Als de automaat is aangezet geeft deze na een uur spelen een signaal. Als u nóg een uur wilt spelen moet u de automaat nog een keer aan- en uitzetten.

Hoe worden de gebouwen gebruikt en wat dragen ze bij aan de huurinkomsten per wijk?

Op de eigendomskaartjes wordt wél de huur vermeld voor een onbebouwd terrein, maar vervolgens wordt het niet alleen bebouwd met huizen en hotels. De bebouwing wordt berekend in blokken, waarbij er maximaal 8 blokken/wijk gebouwd mogen worden.
U heeft de keuze uit woongebouwen, industriële gebouwen, wolkenkrabbers en de enige Monopolytoren, stadions en stations die in elke wijk gebouwd mogen worden. 
De prijzen van de eerste 3 genoemde gebouwen staan vermeld op het eigendomskaartje. Alleen déze gebouwen zijn bepalend voor de huuropbrengst.
Een station kost u niets maar verkrijgt u als de bouwknop hem u gunt. U mag zo'n station bouwen in een wijk naar keuze! Een mooie kans dus om een extra keer over Start te komen, maar ook om wijken met hoge huren te omzeilen!
De aanschaf van een stadion kost u weliswaar M 2.000.000 (= Monopoly dollars), maar elke keer dat u over Start komt ontvangt u, naast uw gewone salaris, nog eens M 1.000.000.

Omdat er geen plaats meer op het middenveld van het bord is, moet het enige stapeltje kaartjes (alleen Kans-kaartjes) ergens langs het bord geplaatst worden. Er zijn enkele kaartjes met bekende opdrachten, maar de meeste zijn typisch voor dít spel, zoals:

Milieuvervuiling. Betaal M 1m voor elke rioolzuivering op jouw wijken. Als je geen rioolzuivering hebt, ga je direct naar de gevangenis.
(Note: Ik blijf een tegenstander van het ge-jij en ge-jouw zoals bij Ikea en andere hedendaagse, zogenaamde moderne bedrijven en instellingen! acv)
Overal zit graffiti. Betaal M 50k per wijk om de graffiti te laten verwijderen.
Stelen. Steel een wijk en alle gebouwen die er staan van een speler naar keuze. De wijk mag geen kleur van een complete kleurset zijn.

Er is 1 bijzonder kaartje, Huur ontduiken!,  in het spel dat u alleen krijgt als u op het Vrij Parkeren hoekpunt komt. U moet het echter wel gebruiken voordat een andere speler op dat hoekpunt komt, want dan moet u het kaartje aan die speler geven.

De 7 bankbiljetten zitten in een bundeltje met het codenr. 100017900000. Het zijn wederom de moderne biljetten met de belachelijk, maar vooral overbodig, hoge bedragen die daarom weer verkort worden weergegeven met 1k voor 1000 Monopoly dollars. Wat kan daarbij de gedachte van de ontwerpers zijn geweest?
De biljetten zijn in zwart gedrukt op gekleurd papier in de waarden: 10k (wit) - 50k - 100k - 200k - 500k - 1M en 5M.

Er is voor elk van de 6 spelers een kaartje "Spelregels in het kort". De spelregels zijn dus kennelijk toch zodanig gecompliceerd dat zo'n hulpmiddel nodig is! Met bovenstaande beschrijving kunt u zelf bepalen of u het daarmee eens bent. 

De prijs van dit spel was bij de introductie €49,95 en $34.99 in de USA..

 

 

   Enkele spellen van over de hele wereld, in volgorde van landennummer:

 

Zie het blauwe Parker logo.Amerika + Singapore:
Amerikaanse versie van CITY.   Naam van de versie:
CITY -  Ref.Nr.120801790
                    
   
De uitgave onder het genoemde nummer wordt op 
   Internet de Amerikaanse versie genoemd, hetgeen ook 
   wel erg aannemelijk is omdat op alle Amerikaanse spellen 
   nog steeds het blauwe Parker logo voorkomt.
   Anderzijds duidt het landennummer 284 op Singapore, 
   terwijl Amerika zelf landennummer 000 heeft.

   Merk op dat op de Amerikaanse doos "Ages 8+" vermeldt,
   terwijl de Britse doos stelt: "Age 8+".

De wijken in deze versie zijn gelijk aan de Engelse uitgave, nl.:

Summergate - Chance - Stoneside - Industry Tax - Planning Permission build rubbish dump or parkWestlands
Chance - Bayview DockBrightside - In Jail/Just visiting - Old Town -Auction - Harbour Heights Central Quay
Planning Permission build School or Prison
- Shine village - Chance - East BankTreetop Park - Free Parking - 
Seaview
- Chance - The Warf - Middleton - Planning Permission build Sewage Works or Water Tower
New Town
- Silver Harbour - Chance - Central City - Go to Jail - Royal Court - The Marina - Auction - Riverside
Planning Permission build Power Station or Wind Farm
- Chance - Fortune Valley - Industry Tax - Diamond Hills.


De prijs van dit spel bedroeg bij de introductie in augustus 2009 US$ 34,99





Duitsland + Oostenrijk + Zwitserland (eigendom van Roland Klose-D):

CITY in het Duits.
       Naam van de versie: CITY - Ref.Nr. 070901790100
   
                 
       De wijken in deze versie zijn vanaf Los:

       Kargenfeld - Ereignisfeld - Öderberge - Gewerbesteuer  - Bau-Genemigung Park/
       Müllkippe
- Nebelau - Ereignisfeld - Dämmerungs-Park - Sonnweiler - Im Gefängnis/
       Nur zu Besuch - Wächters-Hausen - Auktion - Gerberheim - Marktkai - Bau-
       Genemigung Schule/Gefängnis
- Neuer Hafen - Ereignisfeld - Friedensufer
       Altstadt
- Frei Parken - Ulmenbusch - Ereignisfeld - Uferpark - Platanen-Viertel
       Bau-Genemigung Wasserturm/Klärwerk
- Dichterhügel - Museumsdamm
       Ereignisfeld - Künstlerstadt - Gehen Sie in das Gefängnis - Schlossbergen
       Bankenufer
- Auktion - Gräfenpark - Bau-Genemigung Windpark/ Kraftwerk
       Ereignisfeld - Villenviertel - Gewerbesteuer - Diamanten-Höhe.

                                                                                     D
iese Versionen auf deutsch: www.monopoly-wiki.de

 

Duitsland + Oostenrijk + Zwitserland (eigendom van Roland Klose-D):

   City editie in een blik, ref.nr. 00232.                                                                                  Naam van de versie: CITY -  Ref.Nr.00232100

               De wijken in deze versie in een blik zijn natuurlijk gelijk aan die van de eerdere uitgave. 
               De afmetingen van het blik, in de vorm van een flatgebouw, zijn: 32,3 x 27,0 x 9,0 cm.
               Het blik zit in een kartonnen "omslag".

               Aan deze uitgave zijn 2 gebouwen toegevoegd: Een Casino en een Dierentuin, beiden Twee extra gebouwen in de blik-editie.
               blauwgroen.

               Hoewel er op de verpakking een datum juli.2009 vermeld wordt was dit spel echter pas vanaf 
               januari 2010 in Duitsland verkrijgbaar.
               
               Evenals bij de Hongaarse uitgave van de CITY editie hebben de ontwerpers een steekje 
               laten vallen
, hetgeen niet onderkend werd voordat het spel in productie ging: 
               In de Gevangenis-hoek hoort te staan "Nur zu Besuch" maar er staat "Zu nur zu Besuch".

 

Frankrijk + België:

French version of CITY.                
Naam van de versie:
CITY - Ref.Nr. 030901790

                 De wijken van deze versie zijn vanaf Départ:

                 Quartier Sud - Chance - Cité Administrative - Taxe Industrielle - Permis de 
                 Construire/Authorisation de construire une décharge ou un parc

                 Rive gauche
- Chance - Quartier Latin - Cité Universitaire - En prison/Simple 
                 visite - Plein Ouest - Enchčres - Quartier de la Gare - Les Docks - Permis de 
                 Construire/Authorisation de construire une école ou une prison
- Les 
                 Halles
- Chance - Quartier de l'Hopital - Parc Floral - Parc gratuite - Quartier 
                 Nord
- Chance - Rive droite - Quartier des Affaires - Permis de Construire/  
                 Authorisation de construire une usine de traitements des eaux usées ou 
                
un château d'eau - Vieille ville -Hôtel de Ville - Chance - Centre Ville - Allez 
                 en prison - Haute-Ville - Grand Est - Enchčres - Vieux port - Permis de 
                                                                                                 Construire/Authorisation de construire une centrale électrique ou un
                                                                                                 champ d'éoliennes
- Chance - La Marina - Taxe Industrielle - Bellevue.



Groot-Brittannië + Australië + Nieuw Zeeland:

Engelse versie van CITY.
     Zie het GB-ref.nr. 102.Naam van de versie: CITY - Ref.Nr.
010901790102
                    
     Enkele verschillen tussen de Engelse en Amerikaanse versies zijn:
                         
     *  het Amerikaanse spel draagt het blauwe Parker logo en wordt in Amerika vervaardigd.
     *  de Engelse uitgave wordt bij Hasbro in Waterford - Ierland gemaakt.
     *  De Amerikaanse doos vermeldt "Ages 8+", de Britse doos stelt: "Age 8+".


    CITY GB "Age 8+".De wijken in deze versie zijn vanaf Go:

    Summergate - Chance - Stoneside - Industry Tax - Planning Permission build 
    rubbish dump or park
West - Chance - Bayview Dock - Brightside - In Jail/
   
Just visiting - Old Town -Auction - Harbour Heights Central QuayPlanning 
     Permission build
School or Prison - Shine village - Chance - East Bank
    Treetop P
ark - Free Parking - Seaview - Chance - The WarfMiddleton
     Planning Permission build Sewage Works or Water Tower
- New Town -
                                                                 Silver Harbour - Chance - Central City - Go to Jail - Royal Court -The Marina
                                                                 Auction - Riverside - Planning Permission build Power Station or Wind Farm
                                                                Chance - Fortune Valley - Industry Tax - Diamond Hills.

 

Italië (eigendom van Roland Klose-D):

CITY Italia.        Naam van de versie: CITY - Ref.Nr. 110901790103

        De wijken in deze versie zijn vanaf Via!:

         Summergate - Imprevisti -
Stoneside - Tassa sulle attivitŕ produttive - Costruisci 
         un centro per la raccolta dei rifiuttio un
WestImprevisti

         Bayview Dock
- Longside - Prigione/Transito - Old town - Asta - Harbour Hills
         Central Quai
- Costruisci una scuola o una prigione - Sun village - Imprevisti
         East Bank
Madison Park
- Parcheggio gratuito - Seaview - Imprevisti - Sea Port
         Middleton
Costruisci un depuratore
o un acquedotto - New Town
         Silver Harbour
 
- Imprevisti - Central City - In prigione! - Greenwich village - 
                                                                                                                    Marina street
- Asta - Riverside - Costruisci una centrale nucleare o una eolica
                                                                                                                    ImprevistiFortune Valley
- Tassa sulle attivitŕ produttive - Diamond Hills.

                                                                                                                    Diese Version auf deutsch: www.monopoly-wiki.de

 

Nederland + België:

Het NEderlandse bord met bewouwing.                   Naam van de versie: CITY - Ref.Nr. 040901790104

                   De wijken in deze versie zijn vanaf Start:

                   Zomerwijk - Kans - Bergwal - Industriebelasting - Bouwvergunning Bouw een 
                   vuilnisbelt of een park
Westeroever - Kans - Bloemenveld - Museumhoek
                   In de gevangenis/Slechts op bezoek - Oude stad - Veiling - Stationswijk
                   Scheepswerf
- Bouwvergunning Bouw een school of een gevangenis
                   Havenkwartier
- Kans - Oosteroever - Kastanjepark - Vrij parkeren - Stadspoort
                   Kans - Rivierwal - Middenburg - Bouwvergunning Bouw een rioolzuivering of 
                   een watertoren
- Nieuwe stad - Zilverkade - Kans - Stadsmarkt - Naar de 
                   gevangenis - Keizersbuurt - Waterkant - Veiling - De dokken - Bouwvergunning 
                   Bouw een energiecentrale of een windmolenpark
- Kans - Jachthaven
                   Industriebelasting - Diamantheuvel.

 


Zweden (eigendom van Roland Klose-D):

CITY Zweden
          Naam van de versie:
CITY - Ref.Nr. 070901790106

          De wijken in deze versie zijn vanaf :

          Solhaga - Chans - Stenkajen - Industri-skatt - Byggnadslov bygg soptipp eller park -
         
Västergĺrd - Chans - Hamnvik - Solsidan - I fängelse/Bara pĺ besök - Gamla stan
          Auktion - Hamngĺrds-höjd Centralkajen - Byggnadslov bygg sskola eller
          Solbyn
- Chans - Östra stranden - Kronparken - Fri parkering - Havsutsikten
           Chans - Lastkajen - Medelby - Byggnadslov bygg reningsverk eller vattentorn
           Nua stan
- Silverhamnen - Chans - Central stan - Gĺ i fängelse - Hovet - Marinan
           Auktion - Alvbrinken - Byggnadslov bygg värme- eller vindkraftverk - Chans - 
           Paradisdalen
- Industri-skatt - Diamant-höjderna.
           
                                                                                            Diese Version auf deutsch: www.monopoly-wiki.de

 

Griekenland (eigendom van Roland Klose-D): 

CITY editie, Griekse versie.          Naam van de versie: CITY - Ref.Nr. 040901790110  

          De wijken in deze versie zijn vanaf Afetiria:  

          Kalokairopoli - Apofasi - Tsimentoupoli - Foros Ergostatiou - Adei Chtisimatos Skoupidotopo/Parko
          Dytikes Perioches
- Apofasi - Limani thea akti - Foteini Plevra - Filaki/Mono gia episkeps - Palia poli
          Paeistiriasmos - ParaThalassia Proastia - Kentriki Prokymaia- Adeia Chtisimatos Scholeiou/Filakis
         
Lampero Chorio - Apofasi- Anatolikiakti - Dentrofyto Parko - Eleutheri stathmeusi - Thea Thalassa
          Apofasi - I Apovathra - Endochora - Adeia Chtisimatos Enkataseis Katharismou Vothrolymaton/
          Deeameni nerou
- Neapoli - Asimeniaakti - Apofasi - Kentriki poli - Pigaine Sti Fylaki - Ethniko Dikastirio
         
I Marina - Paeistiriasmos - Ochthi Potamou - Adeia Chtisimatos Stathmo Energeias/Aioliko Parko
          Apofasi - Koilada Tychis - Foros Ergostasiou en Diamantenioi lofoi.
             
       
   Diese Version auf deutsch: www.monopoly-wiki.de

 

Turkije (eigendom van Roland Klose-D): 

Turkse versie van CITY.          Naam van de versie:
CITY - Ref.Nr. 070901790131

         
De wijken in deze versie zijn vanaf Başlangiç:
          
     
     Şli - Mecidiyeköy - Inşaat Izni/Çöplük Veya park inşa et. - Anadolu Hisari - Beylerbeyi
          Üsküdar
-  Kodes/ziyaretçi - Ortaköy - Açik Artirma - Beşiktaş - Taksim - In
şaat Izni/Okul 
          Veya Hapishane inşa et.
  - Ataköy - Yeşilköy - BahçeşehirÜcretsiz otopark - Ataşehir
          Bostanci Sahil Yolu
- Bağdat Caddesi - In
şaat Izni/Pis Su Arima Tesisi Veya Su Kulesi 
          inşa et.
  - Teşvikiye -Nişantaşi - Maçka Kodes'e gir - Emirgan - Bebek - Yeniköy - Inşaat 
         Izni/Elektrik Santrali Veya Rüzgar Santrali inşa et.
- Levent en Etiler.

          In tegenstelling tot de willekeurige namen op de velden van andere landen zijn in deze Tukse 
          versie de meeste eigendommen van straten en wijken uit Istanbul.




Hongarije
(eigendom van Roland Klose-D):                                                                                    

Hungarian START corner on the CITY board.     Naam van de versie: CITY - Ref.Nr. 0701790165

     De wijken in deze versie zijn vanaf Strat:

     
Városkapu - Szerencse kártya - Kavicsdű - Iparűzési adó  - Épitési engedély/építs 
     szeméttelepet vagy parkot!
Nyugatti városrész - Szerencse kártya - Öböl kikötősor 
     - Naposoldal - Börtön/Csak látogatóban - Óváros - Árverčs - Magas kikötősor
     Központi rakpart
- Épitési engedély/építs iskolát vagy Börtönt  - Aranyfalu
     Szerencse kártya -Keleti part - Erdősor park - Ingyen parkoló - Keleti városrész
     Szerencse kártya - A rakpart - Középváros - Épitési engedély/építs szennyvíztisztító 
     telepet vagy víztornyot!
- Úváros - Ezüstkikötő - Szerencse kártya - Városközpont
     Irány a Börtön! - Royal-kert - Parti sétány - Árverčs - Zöld folyópart - Épitési 
     engedély/építserőművet vagy szélerű-telepet!
- Szerencse kártya - Szerencsevőlgy
     Iparűzési
adó - Gyémánthegy.

De ontwerpers van dit Hongaarse bord hebben een steekje laten vallen: Op het Start-veld van het bord staat nl. Strat en dus is deze fout overal zichbaar, daar waar het plaatje van het bord getoond wordt, dus op het deksel, de onderkant van de doos en op pagina 4 van de handleiding. In de tekst, zoals die van de de Kans-kaartjes) en de handleiding, staat het correct geschreven.

 

Your comments and/or additional informations will be highly appreciated! Only then this catalogue remains interesting! So please do send a message to:
Uw opmerkingen en/of aanvullingen worden zeer op prijs gesteld! Zo blijft deze catalogus actueel! Neemt u dan ook gaarne contact op met:

albert c. veldhuis
Zoetermeer - The Netherlands
e-mail: worldofmonopoly@gmail.com
(Nederlands,,Deutsch,Français,Magyar)